Rok 2018 máme za zády a spousta z nás teď bezpochyby hodnotí výzvy, kterým jsme čelili, překážky, které jsme překonávali a úspěchy, kterých jsme dosáhli. Pojďme se ale společně podívat kupředu a představit si 5 nejdůležitějších trendů, které budou určovat podobu nejen logistiky a zásobovacích řetězců v roce 2019.

1. Strategické dodavatelské vztahy

Podle studie PricewaterhouseCoopers bude nutné v podnicích zavádět zásadní změny v systému jejich celkového fungování. Součástí bude i způsob jejich interakce s dodavateli a zaměření pozornosti na náklady, celkovou přidanou hodnotu a návratnost investic (ROI). Úspěšnost těchto aktivit bude úzce souviset se schopností zajistit si strategického dodavatele, který nejlépe odpovídá požadavkům podniku a na pevnosti tohoto vztahu. Toto bude významná změna oproti tradiční strategii konkurence skupiny dodavatelů s cílem zajistit si lepší podmínky nebo vyšší úroveň služeb.

2. Postupná digitalizace

Z celosvětového průzkumu realizovaného Deloitte mezi manažery v roce 2018 vyplývá, že 66 % z nich předpokládá zásadní změny v důsledku zavádění digitálních technologií v průběhu následujících pěti let. Digitalizace naprosto promění oblast řízení zásob (včetně celkového výkonu, rizika, dodavatelských vztahů a inovací), zdroje a proces nákupu, stejně jako obchodní plánování a strategický rozvoj (včetně analytiky a výzkumu).

Většina podniků už nastoupila cestu k digitální transformaci svým vlastním tempem, některé však stále váhají s využíváním nových digitálních nástrojů jako jsou umělá inteligence, robotika nebo blockchain. Často je to dáno rozdílnou úrovní znalostí kdy a jak konkrétní technologie využívat.

Pravdou ovšem je, že význam digitalizace bude jen narůstat. Zásobovací sítě procházejí vývojem a postupně propojují všechny části zásobovacího řetězce do jednoho celku. Společnosti využívají pokročilé analytické prostředky pro zvyšování svého výkonu. V následujícím roce budou mnohem více zapojovány kognitivní funkce pro podporu managementu, blockchain, internet věcí a velká data.

3. Řízení rizik

V tomto období nejistoty, které se nese ve znamení Brexitu, obchodních válek a rostoucího protekcionismu, bude minimalizace rizik klíčovým prvkem. Podle studie Deloitte bude do roku 2020 management zastávat i funkci kontroly a prognostiky z hlediska rizik. Vedle rizik spojených s trhem a dodavateli a přírodními nebo geopolitickými riziky narůstá potřeba se zaměřit také na oblast kybernetické bezpečnosti, která se stává univerzální hrozbou a musí jí čelit všechny podniky napříč obory.

4. Důraz na udržitelnost

Od roku 2019 se očekává značný důraz na problematiku udržitelnosti. Udržitelnost, inovace a efektivní zásobování mohou spolupracovat a vytvářet tak lepší výkony pro byznys i pro planetu. Podpora a požadavek průmyslové udržitelnosti podle předpokladu v tomto roce porostou stejně jako veřejné povědomí o ekologických aspektech.

5. Růst automatizace

72 % společností předpokládá v letošním roce vyšší míru zapojení prostředků robotizace a automatizace za účelem zvýšení produktivity a vyhovění požadavkům zákazníků, snížení nákladů a zkrácení přepravního času. Současně některé společnosti aktivně přeškolují své zaměstnance, aby jim umožnily získat nové potřebné schopnosti a dovednosti jako projektový management, dodavatelské vztahy a risk management. Tento trend letos pravděpodobně ještě zesílí s nástupem nových technologií.

Co říci závěrem?

Představili jsme si zde 5 nejvýraznějších trendů, které můžeme v letošním roce očekávat. Žijeme ale ve velmi proměnlivém světě, kde je většinou dost těžké předvídat, co pro nás má připraven následující týden, natož celý rok.

Každopádně existují určité faktory, které budou mít nemalý dopad napříč průmyslovými obory (jako již zmíněný Brexit a politika cel a odvetných opatření). Z digitálního hlediska je to vše o tom, jak aplikace moderních technologií může pomoci vyřešit výzvy, kterým podniky budou čelit.