Chytré budovy. vedle chytrých telefonů, chytrých zařízení a chytrých měst patří i chytré budovy k fenoménu využívání internetu věcí a maximální optimalizace veškerých procesů. Pojďme se na ně podívat blíže. Využívání plného potenciálu internetu věcí v chytrých budovách bude záviset na schopnosti majitelů a provozovatelů využívat data ze senzorů pro průběžné optimalizace efektivity procesů. K tomuto účelu jsou často využívána právě digitální dvojčata.

Efektivní strategie řízení výkonu operací v chytrých budovách stojí a padá na schopnosti získat informace v reálném čase o celém prostředí budovy a je způsobem jak výrazně určovat výslednou ziskovost. Cenný vhled do oblasti dokonalé souhry lidí, systémů a věcí vede k růstu potenciálu internetu věcí a samoučících se mechanismů a umožňuje tak jednotlivým aktivům a procesům přidávat hodnotu celé chytré budově.

Současné systémy mívají k dokonalosti daleko

Pro využívání efektivní strategie řízení výkonu potřebují společnosti směřovat své úsilí k existujícímu prostředí budovy a získávat a využívat data z již existujících zařízení a subsystémů. Navíc je nutné rozhodnout, která data jsou relevantní, a disponovat vhodnou technologií pro jejich zpracování.

Provozovatelé budov se často potýkají s poměrně složitými komplexy manuálních prací a minimálním přehledem o skutečných výkonech a přidělených rolích jednotlivých pracovníků. Tyto problémy představují značná omezení pro stanovení jasných vztahů mezi investicemi a jejich rentabilitou.

Jak se uplatní digitální dvojče?

Díky využití digitálního dvojčete, které představuje digitální repliku veškerých fyzických aktiv, procesů, lidí, systémů a zařízení, mohou provozovatelé budovy výrazně zvýšit celkový komfort budovy a dosáhnout maximální efektivity procesů.

Podle Gartner, Inc. (přední americká společnost zabývající se výzkumem a poradenstvím v oblasti IS/ICT technologií) budou digitální dvojčata, která jsou již využívána ve výrobním sektoru, významně ovlivňovat celou oblast projektů využívajících internet věcí včetně chytrých budov a měst. Je odhadováno, že do roku 2020 bude přes 30 % globálních společností využívat technologii digitálních dvojčat pro zvýšení efektivity a úspěchu zavádění inovací a dosáhnou díky nim 25% zvýšení příjmů.

Kde už digitální dvojčata najdeme?

  • Majitelům budov, kteří vlastní rozsáhlé komplexy komerčních prostor, přinášejí digitální dvojčata způsob, jak snižovat spotřebu energií a redukovat provozní náklady v dočasně nevyužívaných nemovitostech. Přináší tak masivní úsporu nákladů.
  • Společnost instalující a provozující výtahy KONE využívá digitální dvojčata nikoli jen pro zlepšování servisu zákazníkům a snižování nákladů, ale také pro monitorování pohybu lidí v rámci budov. Díky tomu je schopna optimalizovat provoz svých zařízení, zrychlit dopravu obyvatel budov a ušetřit provozovateli budov náklady na energie.
  • Sdílené kanceláře začínají být stále častěji využívány i v České republice. Díky digitálním dvojčatům je možné tyto často rozsáhlé několikapatrové prostory řídit a přidělovat naprosto efektivně. Výtah může zájemce rychle a efektivně dopravovat přesně tam, kde je pracovní místo k dispozici, a celkové nastavení procesů v prostoru bude naprosto přesně odpovídat jeho aktuálnímu vytížení v kombinaci s vnějšími a vnitřními faktory, které ovlivňují celkové klima v místnosti. Po naplnění jednoho podlaží budou další zájemci směrování do jiného. Po odchodu uživatelů systém automaticky ztlumí osvětlení a upraví další parametry pro maximální úsporu energií.