Co je klíčem k digitalizaci ve skladech a výrobních firmách? Privátní 5G sítě
Rychlý rozvoj technologie 5G otevírá mnoha společnostem dveře k dalšímu zefektivnění vnitřních operací. Od roku 2020 otestovalo privátní 5G sítě přes 100 firem po celém světě. Do jejich zavedení investovaly několik set milionů dolarů. Největší plány s implementací mají momentálně Německo, Japonsko, Velká Británie a USA.
Rozmach se blíží
Podle řady zdrojů existuje předpoklad, že během příštích 5 až 6 let nasadí privátní 5G vedle jiných stávajících konektivních řešení většina společností. Očekává se, že brzkými uživateli budou velké námořní přístavy, letiště a další logistická centra. Jak můžou podle Jana Šlajera, jednatele DYNAMIC FUTURE, privátní 5G sítě ovlivnit sklady a výrobní firmy v České republice?
„Obecně můžeme říct, že všude tam, kde se takzvaně něco hýbe, jsou privátní 5G sítě výborným řešením. Potřeba konektivity vzrůstá a napojení kabelem na všechna zařízení je prostorově náročné. Když pak například ve skladu budete chtít změnit dispozice, stacionární připojení se stane velmi omezujícím,“ říká Jan Šlajer.
Při potřebě zabezpečit technické prostředky připojené do sítě, jako jsou různá čidla na strojích, čtečky čárových kódů, terminály, se dle jednatele DYNAMIC FUTURE v tuzemských firmách obvykle sahá buď po kabelech, nebo Wi-Fi.
„Problémem Wi-Fi mohou být potíže se stíněním regály či jinými překážkami signálu,“ vysvětluje ale J. Šlajer jeden z důvodů, proč organizace přecházejí k privátním 5G sítím.
5G pro nové sklady a výrobní podniky
V případech, kdy je žádoucí sledování pohybu lidí, vozíků, robotů nebo produktů, musí být všechny tyto prvky vybaveny čidly, která je snímají. Aby mohla být data přenášena nepřetržitě, je zásadní využívat stabilní konektivitu.
„Privátní 5G sítě jsou užitečné zejména pro nové skladové areály a výrobní firmy, které chtějí jít do digitalizace a sbírat data od různých zařízení a lidí. Mohou tak mít přehled o výrobě, manipulacích, pohybech komodit ve skladu a podobně,“ uvádí Jan Šlajer.
Největší výhody a možnosti uplatnění
Privátní 5G sítě se stávají klíčovou složkou digitální transformace. Nabízejí mnoho výhod, které pomáhají organizacím optimalizovat operace, zvyšovat efektivitu a zabezpečení a také urychlovat přenos dat. Tady jsou ty hlavní:
- Vyšší rychlost přenosu dat a větší šířka pásma: Privátní 5G sítě nabízí výrazně vyšší rychlosti a šířku pásma ve srovnání s veřejnými 5G/LTE sítěmi, což je ideální pro aplikace rozšířené a virtuální reality, video dohled, drony a dálkovou údržbu. Šířku pásma je navíc možné distribuovat podle priorit.
- Nižší latence: Privátní 5G sítě nabízí nižší latence, což je klíčové pro aplikace vyžadující okamžitou odezvu, jako jsou například autonomní vozidla nebo průmyslové řídicí systémy.
- Schopnost připojit více zařízení v definované oblasti: S 5G technologií je možné připojit více zařízení ve stejné oblasti, což je výhodné pro prostředí s vysokou hustotou zařízení, jako jsou továrny nebo velké kancelářské budovy.
- Lepší konektivita: Lepší konektivita má mnoho dimenzí, patří k nim například větší odezva nebo snadnější přidání dalších zařízení a senzorů.
- Vyšší bezpečnost a flexibilita: Privátní 5G sítě nabízí vyšší úroveň bezpečnosti a větší flexibilitu v konfiguraci a správě sítě ve srovnání s veřejnými 5G sítěmi. To je výhodné zejména v prostředích, kde je důležitá kontrola nad síťovými zdroji a daty.
Zdroje:
Deloitte Insights: Private 5G networks
Capgemini: What explains the growth of private 5G networks?
Nokia: Companies are choosing to build private 5G networks
TelecomTV: GSA lists 370 private mobile networks globally and over 120 projects.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024