Digitální dvojčata mění pravidla urbanismu i architektury

Digitální dvojčata nabízejí urbanistům zcela nové možnosti pro navrhování, monitorování a řízení měst. Umožňují optimalizovat výkon městských sítí a veškeré infrastruktury, především z hlediska energetiky, mobility, odolnosti, udržitelnosti a ekonomického růstu.
Pokud jsou digitální dvojčata využívána jako nástroj plánování, dokážou kombinovat prostorový model městského prostředí, model elektrických a mechanických systémů a data získávaná ze senzorů v reálném čase.
Kde se digitální dvojčata vzala?
Digitální dvojčata jsou virtuálními replikami fyzických systémů, které jsou využívány k simulacím. Koncept digitálních dvojčat vznikl ve výrobním průmyslu. Pokud nastal problém v zařízení, snažili se výrobci s pomocí digitálního dvojčete pochopit podstatu potíží a nalézt optimální variantu řešení. Stejně tak mohla být digitální dvojčata využita k simulaci výkonu zařízení nebo části zařízení v různých prostředích a podmínkách. Získané informace poté byly následně využity k nastavení plánů preventivní údržby nebo ke změně designu produktu.
Postupně se koncept digitálních dvojčat rozšířil do i do ostatních průmyslových odvětví a stal se sofistikovanějším. Stále častěji jsou digitální dvojčata kombinována s technologiemi jako internet věcí, umělá inteligence, modelování a pokročilá analytika. Díky těmto technologiím lze vyvinout přesnější digitální dvojče a provádět realističtější simulace.
Možnosti digitálních dvojčat jsou opravdu široké
Pro navrhování a řízení měst nabízejí digitální dvojčata celou řadu benefitů. K nejčastěji zmiňovaným patří preventivní a prediktivní údržba, optimalizace provozní efektivity a úspora nákladů, vyšší úroveň komunálních služeb pro občany, zlepšení bezpečnosti a ostrahy. V posledních letech se do popředí dostává také využití v oblasti ekologie a udržitelnosti.
Klíčovou aplikací nicméně stále zůstávají především simulace pohybu osob a nouzových evakuací, modelování povodňových rizik, inteligentní stavby, energetický management, monitoring a predikce kvality ovzduší, simulace silničního provozu a návrhy vhodných opatření. Neméně významným tématem je také problematika kybernetické bezpečnosti.
Co může situaci komplikovat?
Digitální dvojčata už nyní nabízejí velmi široké pole možností využití a dosahují špičkových výsledků. Jako každý sofistikovaný systém nicméně vyžadují kvalitní datové podklady a velmi přesnou konstrukci modelů, aby byly schopné poskytovat kvalitní výstupy. Právě složitost městského prostředí a provázanost jednotlivých struktur může představovat komplikaci pro tvorbu přesného modelu. Další komplikací může být nedostatek standardů pro výměnu dat mezi jednotlivými městskými systémy. Přijetí a využívání městských digitálních dvojčat může brzdit také nedostatečná informovanost zainteresovaných osob a obavy o soukromí nebo kybernetickou bezpečnost.
Přes všechna tato omezení však nabízejí digitální dvojčata a městské modelování synergický efekt, díky kterému mohou dosahovat mnohem vyšší efektivity procesů, snižování nákladů a optimalizace veškerých aspektů života ve městech.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024