Spolu s příchodem technologií Průmyslu 4.0 a celkovou transformací výroby se digitalizace jednotlivých zřízení, procesů i produktů stává mnohem diskutovanějším tématem. A zdá se, že po několika dekádách existence vstupuje koncept digitálních dvojčat do nové éry.

Vývoj výpočetních kapacit a klesající cena technologií i komponent činí prostředky internetu věcí poměrně dostupnými a využitelnými. Nepřetržitý tok dat nicméně není dostatečným podkladem pro další rozhodování a optimalizace. Je nutné umět tato data analyzovat a teprve na základě jednoznačných výsledků navrhovat opatření pro zvýšení výkonu systému a celkovou optimalizaci.

Digitální dvojčata nepřinášejí pouze obchodní hodnotu. Dokáží modelovat také vztahy mezi aktivy, varianty spolupráce lidí a strojů i strojů navzájem. Přinášejí tak nové inovativní obchodní modely, předpovídají a dokáží předejít situacím, které mohou být potenciálně nebezpečné nebo prostě jen neefektivní.

Jaké jsou hlavní benefity?

Nejběžnější aplikace

Digitální dvojčata si dokáží bezprecedentně poradit s problémy, jako je dodržování kvality nebo kvalifikace pracovní síly. Tato technologie může být dokonce s úspěchem využita v rámci budování nebo rozšiřování poboček a nových provozů i optimalizace logistiky nebo podnikání v dříve nemyslitelných oblastech, jako jsou různá nebezpečná nebo jinak náročná prostředí.

Správa investic a nákupů

Tradiční metody nákupu produktů a zařízení pomalu ustupují novým metodám platby a oceňování. Aktuální výkon procesů může být průběžně monitorován a měřen a umožnit tak platby za konkrétní případy využití nebo zavádět nové formáty platby, které umožňují neúčtovat prostoje a výpadky v čerpání. Perfektní zákaznický servis, efektivní správa záručních podmínek a vrácení zboží a dobře vyladěné balíčky služeb přinášejí další obchodní příležitosti.

Sdílení dat a inteligentních řešení

Moderní technologie umožňují jednotlivým zařízením i produktům reagovat na své okolí a spolupracovat s ním. Uložená nebo čerstvě vytvořená data tak mohou být sdílena prostřednictvím cloudu různými zařízeními a být tak podkladem pro umělou inteligenci. Výsledkem je potom možnost koordinace pracovních postupů mezi několika stupni procesu a adaptivní chování jednotlivých zapojených zařízení. Dalším bonusem může být zahrnutí dat třetích stran jako jsou data o počasí nebo dopravní situaci.

Standardizace

Snaha využít co nejdříve výhod plynoucích z internetu věcí vedla k zavádění standardů pro zapojená zařízení, zpracování dat a komunikace. Pro zajištění kompatibility, dosažení synergie a maximální kybernetickou bezpečnost je standardizace naprosto klíčovou záležitostí.

Rozhraní umožňující spolupráci

Přesun k demokratickému přístupu v určování parametrů produktu, kdy je zákazníkům dán podíl na rozhodování, vyžaduje nové platformy pro komunikaci. Aby bylo možné rychle reagovat na měnící se požadavky, je třeba kombinovat softwarové a hardwarové prostředky do nového, uživatelsky přátelského designu. Díky historickým datům je potom možné procesy dále zdokonalovat a dosahovat vyšších výkonů. V závislosti na podmínkách prostředí se mohou značně lišit využitelnost, výkon i materiálová potřeba, ale s odpovídající technologií tyto disproporce mohou být vyřešeny přesně na míru konkrétním případům.

Kde začít?

Především je třeba provést hloubkovou analýzu stavu společnosti a zaběhaných standardů. Na základě této analýzy budou identifikovány problémové oblasti, které je potřeba vyřešit a navrhnout vhodná technologická řešení a postupy. Když je zvolen nejvhodnější scénář, je třeba postupovat zvolna, testovat efektivnost řešení v kontrolních bodech a následně plně využít dosažených přínosů této strategie.