Roman Karkoška, konzultant

V měsíci září proběhlo dokončení a předání simulačního modelu pro firmu Continental ve Frenštátě p. Radh. Jedná se autonomní aplikaci, kdy rozhraní mezi vlastním simulačním modelem a uživatelem vytváří sešit tabulkového procesoru. Jehož prostřednictvím si uživatel může provádět širokou a komplexní parametrizaci nejen chování vlastního modelu, ale i parametrizaci jednotlivých dynamických objektů. Velkou devizou takového řešení je zpřístupnění technologie dynamické simulace pro specialisty jiných oblastí aniž by museli zvládat samotnou práci v prostředí simulačního nástroje a přitom mají k dispozici odpovědi na své uvažované varianty.

Jedná se simulaci ucelené výrobní linky. Základní struktura simulační aplikace je na obr.1.

Obr. 1

Uživatel má možnost parametrizovat technologický tok, způsob a rozhraní mezi uvažovanými  technologickými operacemi. Samotný technologický tok kombinuje paralelní stroje a stroje víceoperační, přičemž tyto operace na sebe nenavazují.

Jak je patrno model řeší rovněž oblast simulace poruchových stavů, i tato je uživatelsky parametrizovatelná v čase a na úrovni každého zařízení. Stejně tak zahrnuje i agendu údržby zařízení, jejíž výstup může sloužit jako itinerář pro samotné řešení postupu údržby v reálu.

Určitým specifikem je univerzalistický přístup k řešení karuselových strojů, kdy tuto jsou pružně parametrizovatelné, jak v dimenzi sériových operací a tak v dimenzi operací paralelních. (viz. ilustrační obr.2)

Obr. 2

Další oblastí, která je zde implementována je lidská obsluha zařízení, která je rovněž uživatelky parametrizovatelná přes rozhraní tabulkového procesoru v širokém spektru parametrických skupin.

Především se jedná o vytvoření pracovních čet a vazby na skupinu zařízení, při samotné obsluze je aplikován princip rotace podle definované sekvence obslužných míst. Sledují se samozřejmě časy fyzického přechodu mezi pracovišti, kdy pro zjednodušení uživatelské parametrizace se vzdálenosti dynamicky načítají z jednoduché matice.

Pro vizualizaci výstupních informací je využita paleta dynamických grafů, které se dynamicky načítají během celé simulace a poskytují tak uživateli agregovaný pohled „na bojiště“. Dále jsou to tabelární a protokolové výstupy, z nichž vybrané se po ukončení běhu modelu automaticky zapíší do sešitu tabulkového procesoru.