Zpráva Global Digital Twins Market 2022, která vyšla letos v dubnu, předpovídá nejen nové způsoby využití digitálních dvojčat, ale také analyzuje technologie, které je využívají nebo podporují. Zároveň přináší výstupy zajímavého průzkumu. Podle něj bude až 93 % platforem IoT využívat do 5 let nějakou formu digitálních dvojčat.

Podle autorů dosáhnou řešení podporovaná digitálními dvojčaty hodnoty 54,6 mld. dolarů (ve zmíněném pětiletém časovém horizontu). Dnes je tato hodnota odhadována na 10,3 mld. dolarů.

Zpráva pracuje s termíny jako „digitální dvojče fyzického majetku“ a „digitální objekt“. První může poskytovat data o stavu a dispozicích, druhý lze využívat k manipulaci a ovládání v reálném prostředí. Autoři vnímají tuto formu kyberneticko-fyzické konektivity, signalizace a řízení jako klíčovou schopnost k realizaci vize Průmyslu 4.0 plně digitalizovat výrobu.

Pro využití digitálních dvojčat existuje mnoho potenciálních možností. Kromě monitorování a simulací jde také o vzdálené ovládání fyzických procesů prostřednictvím virtuálních objektů. Implementace digitálních dvojčat umožní distribuované dálkové ovládání aktiv, což bude klást stále větší zátěž na správu IoT identity, autentizaci a autorizaci. Tržní řešení autentizace IoT jsou také důležitá pro podporu „věcí“ spojených s IoT, které se liší od zařízení používaných k detekci, aktivaci, signalizaci, zapojení apod. To bude zvláště důležité s ohledem na integraci řešení digitálního dvojčete.

Digital Twin Consortium zahrnuje mezi klíčová odvětví propojující kybernetickou a fyzickou realitu letectví, zdravotnictví, výrobu, vojenství, správu přírodních zdrojů a sektory veřejné bezpečnosti. Pokud jde o integraci technologie a řešení digitálního dvojčete s telekomunikační a podnikovou infrastrukturou, vnímá potřebu pečlivého plánování z hlediska systémové integrace, testování a implementace. To bude zvláště důležité v případě kriticky důležitých aplikací.

Zajímavá čísla na konec:

  • Téměř 50 % respondentů nedávného průzkumu nikdy neslyšelo o digitálních dvojčatech.
  • Řešení podporovaná digitálním dvojčetem v chytrých městech dosáhnou do roku 2027 hodnoty 4,8 miliardy dolarů.
  • Až 93 % všech platforem internetu věcí bude do roku 2027 obsahovat nějakou formu digitálního dvojčete.
  • Digitální dvojče se do roku 2028 stane standardní funkcí pro podporu aplikací IoT.
  • Více než 42 % vedoucích pracovníků v širokém spektru průmyslových podniků chápe výhody digitálního dvojčete a 59 % z nich ho hodlá začlenit do svých operací do roku 2028.