Řada podniků si v současnosti neví rady, jak využít výhody nových technologií. Pohlédneme-li na problematiku efektivity operací a údržby obecněji, pak vidíme, že zcela chybí digitální základna pro práci s aktivy podniků. Provozovatelé často neznají stav a kondici svých zařízení a nemohou sledovat změny v průběhu času. Podnikání v digitálním věku však tuto skutečnost výrazně mění a umožňuje společnostem pohlížet na svá aktiva úplně jinou optikou. Ne pouze jako na zařízení, která potřebují údržbu, ale také jako na digitální reprezentaci, která může nabídnout inteligentní funkce pro pokročilé rozhodování a automatizované procesy. Díky digitalizaci tak mohou podniky dosáhnou na mnohem vyšší úroveň.

Myšlenka samotných digitálních dvojčat není nová, ale společnosti dneška mohou využít moderní technologie pro její uvedení do reality. Které technologie se zde uplatňují především? Například 3D vizualizace, virtuální a rozšířená realita, senzorové monitorovací technologie, big data a pokročilé analytické nástroje, cloud computing, neuronové sítě a samoučící se mechanismy nebo geografické informační systémy.

Spolupráce v síti zvyšuje efektivitu

Díky internetu věcí je možné monitorovat jednotlivá zařízení v reálném čase s využitím zabudovaných senzorů. Ani tato technologie není novinkou, ale v současnosti patří k nejrychleji rostoucím a poskytujícím vysoké hodnoty pro uživatele. Celá řada zařízení je už v principu vybavena senzory a většinou není problém doplnit senzory i tam, kde zatím nejsou k dispozici. Internet věcí potom tyto jednotlivé datové toky dokáže integrovat do jednoho funkčního celku.

Máme-li potom tato data v reálném čase k dispozici, s využitím vhodných databázových a analytických nástrojů a umělé inteligence můžeme kvalifikovaněji rozhodovat nebo automatizovat běžné procesy.

Jaké výhody přináší síť digitálních dvojčat?

Nejvýznamnější benefity se projevují především v oblasti automatizace a efektivity operací, redukce nákladů, zlepšení zákaznického servisu a nové úrovně příjmů.

Typickým příkladem takových benefitů je například prodloužení životnosti zařízení. Životnost zařízení je většinou determinována přesností odhadů pracovních podmínek a vhodné údržby a nějakým bezpečnostním rámcem. Místo toho je ale možné proces údržby optimalizovat na základě reálných dat, která jsou okamžitě zpracovávána a vyhodnocována. I nepatrná změna vibrací zařízení může být důvodem k údržbě i mimo plánované schéma a díky tomu nedojde k rozsáhlejšímu poškození. Na digitálním dvojčeti je možné sledovat reakce zařízení na různé typy neočekávaných událostí od vlivů počasí přes přetěžování až po parametry prostředí, kde je zařízení umístěno.

Snižování nákladů na údržbu patří také mezi nejvýznamnější benefity. Standardně plánovaná údržba rozsáhlejších zařízení může stát celé jmění. A náklady se ještě dramaticky zvyšují, pokud je zařízení delší dobu mimo provoz. S technologií založenou na digitálních dvojčatech propojených s reálnými zařízeními je možné detekovat problémy co nejdříve a využívat prediktivní algoritmy a strojové učení pro předpovídání poruch. Údržba je pak prováděna ve chvíli, kdy je jí skutečně potřeba.

Digitální dvojčata posouvají jednotlivá zařízení do centra dění

Samotná zařízení do značné míry určují budoucnost a provozovatelé s bohatou škálou digitálních nástrojů jsou schopni se mnohem kvalifikovaněji rozhodovat. Díky špičkové údržbě jednotlivých zařízení, jejich propojení do sítě sdílející data a vyladění všech procesů s využitím digitálních dvojčat pak mohou společnosti dosahovat mnohem lepších výkonů a poskytovat tak maximální servis zákazníkům.