V souvislosti se stále se rozšiřujícím využíváním datové analytiky v pracovním procesu hraje problematika zacházení s materiálem významnou roli při vzniku digitálních továren.

Materiálový trh roste spolu s rostoucími požadavky a očekáváními spotřebitelů. Není to tak dávno, co doprava zásilek s dobou doručení 4 až 6 týdnů byla součástí standardních poštovních transakcí. Časem se na scéně objevil Internet a doručování zdarma během několika dnů. Dnes během jednoho dne a brzy nastoupí doručení během hodiny do aktuálního místa zákazníka. Nikoli jen domů nebo do kanceláře.

Bez kvalitního digitálního zázemí to nepůjde

Celý tento rychlý vývoj vyžaduje pro své fungování odpovídající infrastrukturu. Nutné jsou buď obrovské sklady nebo dostatečný počet menších skladů strategicky rozmístěných kolem míst, kde jsou zákazníci. Nebo, což je asi nejpravděpodobnější, kombinace navzájem spolupracujících zařízení různých rozsahů a zaměření. Flexibilní a škálovatelná povaha automatizačních nástrojů potom umožňuje podporu různých typů a velikostí skladů i celkové infrastruktury. Klíčovou výhodou tohoto řešení je jednoduchost komunikace mezi jednotlivými systémy a možnost nalézat nejefektivnější strategie.

Nedostatek zaměstnanců – prostor pro uplatnění technologií

Dalším dominantním rysem v oboru zacházení s materiálem je kritický nedostatek zaměstnanců. Jedná se obecně o zaměstnání s nízkou požadovanou úrovní zkušeností, zpravidla odebírání položek ze skladu pro vyřízení objednávky. Není mnoho lidí, kteří mají zájem pracovat na noční směně nebo v mrazicím boxu a pouze posouvat bedny s materiálem. Proto se v dnešní době uplatňuje trend robotizace. Roboti pracují spolu s lidmi a odbavování zakázek je tak jednodušší a méně fyzicky náročné. Tito roboti se velmi často uplatňují v oblasti e-commerce. Automatizace tak nabízí jednu z cest, jak čelit problémům s hledáním, školením a udržením zaměstnanců v podniku.

Velká data na vzestupu

Zaškolení a udržení zaměstnanců je pro zásobovací a materiálový průmysl velkou výzvou. S růstem automatizace přichází změny v požadavcích na tuto pracovní sílu. Zaměstnanci budou potřebovat úplně jiné dovednosti a schopnost spolupracovat s implementovanými automatizovanými systémy. Řešením může být snaha jednotlivých společností spolupracovat s technickými školami na tvorbě vzdělávacích plánů, nabízení školení, praxí, workshopů, přednášek a stáží pro studenty i pedagogy s cílem zajistit si kontinuální vzdělávání pro další generace zaměstnanců.

Dodavatelé hlavních řídících systémů jsou především integrátoři, kteří propojují velké celky jednotlivých zařízení spolu se softwarovými prostředky pro jejich řízení. Do velkých projektů se zpravidla zapojuje několik společností a jedna z nich přebírá celkový management projektu. Jedním ze současných trendů je párování managementu životního cyklu produktu (ať už produktem rozumíme cokoli) s digitálním dvojčetem celkového konceptu a simulace jeho možností a kapacit. Digitální toky se stávají stejně důležitými jako fyzické toky produktů. Zjišťování možností systému tímto způsobem je hlavním strategickým bodem posunujícím celá odvětví kupředu.

Zájem o digitalizaci v současnosti nebývale roste a celá řada podniků tento „mega-trend“ velmi seriózně zvažuje. Už poměrně dost společností poznává výhody spojené s digitálním dvojčetem svého zařízení nebo celých procesů. Možnost komplexně ověřit systém bez nutnosti jej budovat jim přináší významnou výhodu a úspory. Některé společnosti simulují a porovnávají různé možnosti logistiky a zásobovacích řetězců, aniž by předem musely cokoli kupovat či budovat.

Stáváme se svědky toho, jak digitalizace a analýzy velkých dat posouvají průmysl k úžasným novým horizontům.