Dynamická simulace ve výrobní firmě LLOYD COILS EUROPE. To je téma dnešního rozhovoru s jejím operation managerem  Janem Miksou. Spol. LLOYD COILS EUROPE je specialistou na výrobu výměníků tepla a možná jejich výrobky používáte právě při topení, v klimatizaci  a chladících zařízení a ani o tom nevíte. Jan Miska má dlouholeté zkušenosti s využitím dynamické simulace napříč různými společnostmi a společně jsme dynamickou simulaci zaváděli koncem loňského roku i do LLOYD COILS EUROPE. Co tedy znamená využití dynamické simulace pro společnost v praxi, jaká byla očekávání a jaká následná realita, na to jsme se ptali v aktuálním rozhovoru.

Jan Miksa z LLOYD COIL EUROPE

 

Dobrý den pane Mikso, společnost Lloyd Coils Europe vyrábí zajímavé produkty, můžete prosím specifikovat jaký je Váš core business? 

[Jan Miksa] Naše společnost se zabývá zakázkovou výrobou výměníků tepla. Vyrábíme výměníky tepla s použitím měděných trubek a hliníkových nebo měděných lamel. Většinu potřebných položek pro finální kompletaci výměníků si vyrábíme přímo v našem závodě. Jedná se například o kolektory a kontaktní části pro připojení výměníků k chladícím okruhům. Rozměry vyráběných výměníků se pohybují v rozmezí 20 cm až 8,5 m.

Perfektní, a jaká je Vaše role v Lloyd Coils Europe, co přesně děláte?

[Jan Miksa] Má role ve firmě je zajišťovat celý proces výroby tak, abychom plnili zákaznické požadavky v termínech a požadované kvalitě. Zároveň jsem odpovědný za řízení skladového hospodářství a proces údržby. Souběžně jsem samozřejmě odpovědný za efektivní hospodaření se svěřenými zdroji a to jak v oblasti pracovní síly, tak i využití strojového parku firmy.

Vy jste se rozhodli využít pro své podnikání metodu dynamické simulace. Proč? Jaký byl Váš výchozí stav a potřeby?

[Jan Miksa] Metodu dynamické simulace jsem úspěšně využil v průběhu své profesní historie několikrát v různých firmách. V současné firmě jsem použil tuto metodu jako určitý druh revize nastavení procesu nové výroby velkých výměníků a následnou optimalizaci tohoto procesu. Pro rozjezd nové výroby jsme potřebovali ověřit, zda nastavené parametry procesu jsou optimální a zda někde nemáme nastavenou zbytečnou rezervu nebo naopak negenerujeme do budoucna riziko vzniku úzkého místa.

A výsledek? Teď když jsme u Vás dynamickou simulaci provedli, splnila tato metoda výchozí očekávání?

[Jan Miksa] Výsledek dynamické simulace a následně provedené optimalizace procesu plně splnily naše očekávání. Dnes máme k dispozici jasně definované parametry procesu, které je nutné dodržet pro výrobu konkrétních objemů výměníků.

Witness pro dynamickou simulaci

Když srovnáte dobu před a po dynamické simulaci, jak to vidíte dnes?

[Jan Miksa] Po ukončení současné fáze simulace se v týmu vyjasnila mnohá, do té doby diskutovaná témata a současná výroba běží dle pevně nastavených pravidel. Po určité době budeme určitě uvažovat o dalším rozšíření simulační aktivit na procesy spojené s předvýrobou a interním logistickým tokem rozpracované výroby.

Děkujeme za rozhovor.

Zajímáte se o využití dynamické simulace i ve vaší společnosti? Zkuste se nám ozvat a proberme to třeba u kávy.