Umělá inteligence představuje mocný nástroj pro zvyšování efektivity a celkovou optimalizaci. V nějaké podobě do umělé inteligence investuje naprostá většina společností a doba, kdy se umělá inteligence stane standardem a nedílnou součástí naprosté majority technologií, není už tak vzdálená.

To ale neznamená, že je nutné tuto technologii implementovat za každou cenu jen z obavy, že zůstanete pozadu oproti ostatním. Existuje celá řada proměnných, které je potřeba vzít úvahu.

Implementaci umělé inteligence je třeba naplánovat

Projekty implementace mohou selhávat kvůli nekvalitnímu plánování, proto je pro zajištění úspěšné realizace nutná promyšlená příprava. Klíčem k úspěchu je uvědomění si, že umělá inteligence neexistuje izolovaně sama o sobě, ale že je integrována do širších procesů.

Jaké otázky si položit?

Před implementací jakékoli nové technologie je potřeba si položit několik důležitých otázek. Začít bychom měli otázkou, jaký je náš byznys a tím související obchodní příležitosti. Dále bychom měli zvážit, zda vůbec disponujeme vhodnými zdroji pro celkovou transformaci procesů a jaké budou dopady na bezpečnost.

Také je dobré si zmapovat, jaká data budeme potřebovat a co vše bude nutné opatřit. A samozřejmě, jaké jsou etické dopady implementace.

K čemu je umělá inteligence dobrá a k čemu ne

Tato otázka může na první pohled znít triviálně, nicméně celá řada společností dosud nechápe, jaké typy problémů dokáže umělá inteligence vyřešit výborně a pro které typy úloh se naopak vůbec nehodí. Umělá inteligence není univerzálním nástrojem, proto je potřeba se ujistit, že ji chceme využívat opravdu vhodným způsobem.

Umělá inteligence se nejčastěji uplatňuje při predikci, detekci anomálií, objektů nebo určitých vzorců chování, optimalizaci nebo rekonstrukci.

Přesná definice problému je nezbytná

Je nutné zvážit, co přestavuje problém a proč jej chceme řešit. Pokud je záběr příliš široký, projekt pravděpodobně skončí neúspěchem. Pokud se zaměříme na celek a chceme řešit vše najednou, nedokážeme postihnout všechny důležité proměnné. Naproti tomu koncentrace na konkrétní část přináší lepší výsledky.

Identifikujte kritéria výkonu

Podobně jako u kterékoli jiné iniciativy je potřeba si předem stanovit, čeho chceme dosáhnout a co považujeme za úspěch. Snažíme se dosáhnout vyšší přesnosti? Usilujeme o časovou úsporu?

Jaké jsou kapacity týmu a stávající technologie?

Disponuje váš podnik schopností pracovat s umělou inteligencí? Práce moderními technologiemi vyžaduje pochopení celé řady matematických a počítačových konceptů, což může pro celou řadu pracovníků představovat potíž.

Z uvedených otázek je patrné, že ještě dříve, než se do implementace umělé inteligence vůbec pustíme, je potřeba si ujasnit celou řadu věcí. A teprve po důkladném zvážení situace, zdrojů, možností a omezení se rozhodnout, jaké řešení je pro náš podnik vhodné.