Způsoby práce, které přinesla pandemie, plus postupně sílící tlak zákazníků na rychlost, přesnost a kvalitu zboží, vyvolávají nutnost vyhodnocovat nové výzvy v radikálně krátké době. Na blogu společnosti Lanner píše o plánování odolného podnikání Oliver Bird.

Podle něj se manažeři dostávají do situace, kdy přecházejí z vynuceného krizového řízení k promýšlení strategičtějších reakcí na nové provozní podmínky. „Konečným cílem každého vlastníka je mít jistotu, že jeho podnikání je robustní a dostatečně izolované od zdrojů volatility mimo jejich přímou kontrolu,“ uvádí O. Bird a přidává, že digitalizace nebyla nikdy důležitější než nyní.

„Existuje řada digitálních technologií, které lze implementovat v celé organizaci, aby se zvýšila robustnost společnosti při plánování i přes přerušení a volatilitu, ale prediktivní digitální dvojčata, poháněná technologií simulace podnikových procesů, se stávají stále více využívaným nástrojem pro zodpovězení všech důležitých otázek, které umožňují podnikům prosperovat a nejen přežít v nejisté budoucí obchodní situaci,“ dodává. Tady jsou body, o které své tvrzení opírá.

S digitálním modelem můžete klást otázky

V bezprecedentní době, jakou právě procházejí, se podniky potřebují vymanit z pokřivené makro i mikroekonomické situace, potřebují reagovat na rychle se měnící poptávku, potřebují reagovat na nově vznikající konkurenci. „Když vyhodnocují a snaží se pochopit různé obchodní scénáře, mohou se cítit jako na minovém poli. Například 30denní narušení způsobené zranitelností dodavatelského řetězce může podle McKinsey vést k propadům marže 3–5 % EBITDA. Prediktivní digitální dvojčata poskytují virtuální podnikání, které vám pomůže odpovědět na taktické i strategické otázky,“ popisuje O. Bird.

Získáte odpovědi třeba na to, zda investice do technologií Průmyslu 4.0 zlepší vaši schopnost reagovat, jaká rizika přinese konsolidace výroby nebo jestli riziko narušení dodavatelského řetězce zmírní vyšší zásoby surovin či finálních produktů.

„Na podobně složité, vzájemně propojené otázky nemůže analytik nebo manažer odpovědět pomocí jednoduché tabulky. Vyznačují se totiž nesčetným množstvím dynamických proměnných, složitými obchodními procesy, vícenásobným narušením a téměř nekonečnými potenciálními zásahy nebo výslednými akcemi. To je místo, kde prediktivní digitální dvojčata přidávají obrovskou hodnotu,“ je přesvědčen O. Bird.

S digitálním modelem můžete testovat předpoklady

Spousta podniků v rámci plánování odolnosti zpracovává nejlepší, střední a nejhorší scénáře, ale tento přístup funguje, pouze pokud jsou předpoklady správné. Použití scénáře „co kdyby?“ umožní otestovat odolnost podnikání s více interními a externími proměnnými. Podle Olivera Birda „vyvíjíte ,prediktivní dvojče´ nebo ,dvojče budoucnosti´ vašeho podnikání, které dokáže simulovat řadu obchodních scénářů a vytváří neocenitelnou předvídavost.“

Prediktivní digitální dvojče umožní bezrizikovým způsobem experimentovat s různými investičními možnostmi a plány odolnosti – majitelům firem dodává sebevědomí přijímat kritická rozhodnutí.

S digitálním modelem můžete věštit skoro jako z křišťálové koule

„S prediktivním digitálním dvojčetem obchodních procesů můžete spustit jakýkoli scénář a předem otestovat schopnost podniku reagovat na variabilitu, volatilitu a nejistotu, které většina organizací zažívá v těchto dobách. Stručně řečeno, vyzbrojuje vás jak vhledy, tak předvídavostí potřebnými k přijímání sebevědomých a do budoucna ověřených rozhodnutí, pokud jde o rizika odolnosti, kterým vaše podnikání v současné době čelí,“ uzavírá blog.