Rostislav Moric, projektový manager

Asi se nebudu moc plést, když dnešní dobu nazvu dobou schraňování dat. Mám evidovat každý pohyb palety, nebo jenom když tam je materiál nebo budu evidovat jenom místo, kde se materiál vyložil? Dnešní databázové systémy umožňují schraňování neskutečného množství údajů a dat o lidech, strojích, materiálu, výrobě, atd. Často ve firmách narážím na dogmatickou frázi: „Shromažďuji data = mám informace“. Z pohledu simulace je však potřeba vnímat zásadní rozdíl mezi daty a informacemi. Data jsou alfanumerické znaky, které jsou uloženy na nosiči. Naproti tomu informace je sdělení, komunikovatelný poznatek, který má pro příjemce význam.

Aby se z dat stala informace, je potřeba do nich vnést logiku a propojit je. Je potřeba data začít chápat a rozumět jim. Možná Vás překvapí, že za těch hodně let, co se věnuji IT, jsem nenarazil na ani jednu firmu, kde by data byla konzistentní. Ptáte se, jak je to možné? Pro odpověď nemusíme ani chodit daleko. Těch dat je tolik, že přestává být v lidských silách je udržovat aktuální. Např. pracovní postupy postupně degradují nákupem nových zařízení, normy zase změnou kvality pracovní síly a zaváděním nových technologií.

Konzistence výrobních dat by měl být prvořadý úkol všech technologů. Možná je ten správný čas z dat udělat informace. Je potřeba si uvědomit, že účetní informace nejsou výrobní a naopak. Nelze na účetních datech stavět výrobu a naopak z výrobních počítat účetnictví. Samotnou kapitolou je pak logistika, která je z pohledu objemu dat na tom z daleka nejhůře. Tyto tři systémy – účetnictví, výroba a logistika se dívají na stejnou firmu, ale pokaždé jinýma očima a z jiného úhlu. Dejme jim proto ty správné informace, abychom sami měli dobré podklady pro rozhodování.