Daniela Cajzlová, konzultantka

Potřeba přemisťovat materiál je vyvolána ve všech typech výroby. Pohyb materiálu – materiálový tok – závisí především na dispozičním uspořádání výroby, na jejím charakteru (kusová, sériová, hromadná), na její složitosti, stupni její organizace, druhu výrobku a dalších parametrech. Mezioperační operace jako kterákoliv jiná operace s materiálem nezvyšuje hodnotu materiálu, znamená naopak zvyšování provozních nákladů.

Manipulace s materiálem představuje poměrně širokou oblast, která zahrnuje veškerý přesun surovin, zásob ve výrobě a pohyb hotových výrobků v rámci výrobního podniku včetně vstupního a výstupního skladu. Hlavním cílem mezioperační dopravy a s tím související nutné manipulace s materiálem je zajištění co nejplynulejšího materiálového toku a dosažení plynulého průběhu výrobního procesu. Mezioperační doprava se uskutečňuje mezi jednotlivými technologickými a kontrolními pracovišti a mezioperačními skladovými místy. Dopravní proces končí ve výstupní kontrole a expedici, kde je výstup celého výrobního systému.

Při manipulaci s materiálem je velmi důležité dopravit správný výrobek ve správný čas na správné místo. Aby to bylo možné, musí se věnovat velká pozornost výběru manipulační techniky, která bude celý proces manipulace s materiálem zprostředkovávat. V podnicích, které se postupem času rozrůstají a rozšiřují svá výrobní portfolia většinou vzniká problém, že materiálový tok není tak plynulý jako dříve, manipulace trvá déle a její časový podíl ve výrobě narůstá. Tento jev by měl dříve či později vyvolat otázku, zda by nebylo na místě optimalizovat současné manipulační cesty a snížit tak vzrůstající náklady na manipulaci s materiálem.