Modelování krokových průběžných strojů a karuselů
Roman Karkoška, konzultant
Následující stať pojednává o možném přístupu ke konstrukci průběžných krokových strojů (karuselů) v rámci dynamického simulačního modelu.
Na obrázku (Obrázek 1) je obecná struktura karuselového stroje. Kolečka značí segmenty stroje. První a poslední (A1 a A5) je vstupní resp. výstupní segment. Segment na úrovní A tvoří sekvenci technologický kroků (větev). Segmenty na úrovní B a C jsou paralelní větve. Postup entity v rámci stroje je pak znázorněn šipkami.
Obrázek 1
Každý modelovaný stroj je nutno parametricky popsat a následně zasadit do celkového modelovaného technologického toku. Na obrázku (Obrázek 2) je základní struktura a popis množiny parametrů.
Na obrázku (Obrázek 3) je ukázka naplněné datové tabulky pro vybrané karuselové stroje.
Potud je zajištěna statická konstrukční část. Dynamickou stránku konstrukce karuselových strojků lze elegantně koncentrovat do vstupní a výstupní metody (navázanou na daný stroj viz Obrázek 4). Zmíněné metody plně pokryjí stránku zajištění „chodu“ celého stroje, tzn. respektování vnitřního technologického toku, podle konkrétní parametrizace stroje a sběr základních statistických dat pro agregovaný přehled vytížení jednotlivých strojů v modelu. Ilustrační ukázka grafu vytížení na obrázku (Obrázek 5).
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Obrázek 5
Uvedený článek je nutno chápat jako esenciální náčrt k možnému řešení problematiky modelování karuselových strojů.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024