Rozsah a dopady Průmyslu 4.0 jsou poměrně široké a velmi často bývají zmiňovány napříč mnoha informačními kanály. Nedávno sociální sítě rozvířilo tvrzení společnosti McKinsey, že Průmysl 4.0 přináší 20-50% úsporu nákladů na vybavení.

Pivo a revoluce

Pro ilustraci efektu poslední průmyslové revoluce použijeme učebnicový případ takzvané beer game.

Beer game je oblíbená hra pro simulaci obchodu vytvořená skupinou profesorů na MIT Sloan School of Management v 60. letech minulého století. Je založena na příkladu zásobovacího řetězce a obsahuje roli výrobce (pivovaru), distributora (zásobuje velkoobchod), velkoobchodníka a hostinského, který pivo prodává koncovým zákazníkům. Hra je využívána pro demonstrování různých aspektů řízení zásobovacího řetězce. Tyto články vůči sobě vyřizují objednávky se snahou o dosažení co nejkratší doby a nejnižších možných nákladů. S pomocí tohoto experimentu je možné určit aspekty chování účastníků, které způsobují tzv. efekt biče, a identifikovat činnosti, které tento efekt zmírňují.

Beer game se následně stala objektem celé řady analýz akademiků a konzultantů, s cílem vysvětlit neefektivnost dodavatelských řetězců. K hlavním problémům patřil nedostatek transparentnosti celého procesu, chybějící zpětná vazba a aspekty chování jednotlivých hráčů ovlivněné soutěží, kteří usilovali o co největší zisky v rámci celého zásobovacího řetězce.

Přinese následujících 50 let nějaké změny?

Samozřejmě ano. Průmysl 4.0 s celou řadou přelomových technologií nabízí významná zdokonalení pro individuální prvky i celý zásobovací řetězec. Dokonce zde existuje potenciál zásadně změnit stávající obchodní modely.

Chytré továrny, konektivita spojená s internetem věcí a pokročilé analytické nástroje tvoří nedílnou součást Průmyslu 4.0 a digitální revoluce.

Jak tedy Průmysl 4.0 změnil beer game?

Na úrovni pivovaru sice přišla jistá míra automatizace už poměrně dávno, ale nutnost IoT (Internetu věcí) – jako jsou senzory, zpracování dat a cloudová řešení – znamená, že pivovarník má příležitost uskutečnit přelomová zlepšení svých procesů a produktů. Rychlost procesu a kvalita produktů mohou být zvýšeny v reálném čase využíváním pokročilých analytických a prediktivních nástrojů a samoučících se procesů. Výrobcovo dilema, kterým technologiím a postupům dát přednost, lze rychle a elegantně ošetřit s pomocí simulačních technik a nalézt optimální řešení.

Na úrovni logistiky v rámci celého zásobovacího řetězce se postupně uplatňují autonomní systémy a vozidla. Ta mohou volit optimální trasu transportu zásilky s ohledem na informace o stavu provozu a rovnováhu rychlosti a nákladovosti jednotlivých možností tras v reálném čase.

Na úrovni baru (maloobchodu) je možno predikovat spotřebu piva v závislosti na historických datech a dalších vlivech okolí, včetně například těch mimo byznys (jako je počasí).

Největší změny ale zaznamená zásobovací řetězec jako celek

Největší nárůst efektivnosti ovšem zaznamenají zásobovací řetězce díky zpřehlednění celkového procesu doručování zásilek a sdílení dat v reálném čase mezi jednotlivými aktéry procesu. Maximální transparentnost procesu pomůže vytvořit model založený na spolupráci, zvýšení produktivity a snížení míry rizika.