Plusy a minusy virtuálního náboru zaměstnanců
Technologie virtuálního náboru nových lidí do firem se, za přispění pandemie, stává čím dál využívanější. Podle organizace Mercer Mettl je v tomto ohledu světovým lídrem Indie. Její podniky se chystají k přechodu na přijímání zaměstnanců pomocí technologických nástrojů mnohem více než společnosti celého světa. Má to ovšem svá „ale“.
Jak píše server cio.com, covid-19 normalizoval práci na dálku a přinutil zaměstnavatele používat k propojení s potenciálními zaměstnanci nové technologie. Zmíněná Indie, mimochodem momentálně jedna z nejrychleji rozvíjejících se ekonomik, udává trend: 81 procent respondentů letošní studie The State of Talent Acquisition potvrdilo, že navyšuje používání online náborových nástrojů, přičemž 56 procent z nich už přešlo na virtuální screening, 85 procent na virtuální pohovory a 54 procent na virtuální onboarding.
Za největší výhodu takových náborů považují indické společnosti úsporu nákladů, zkrácení náborového cyklu a také identifikaci příležitostí pro budoucnost. Pro 32 procent těch, kdo se tímto směrem vydali, je důležité i zlepšení pověsti firem a snazší dosažení nezaujatosti HR specialistů při najímání lidí.
Je ovšem třeba dodat, že výzkum nezastírá jeden velký otazník – náboráři díky virtuálnímu prostředí odhalí dovednosti a zkušenosti uchazečů, zda však budou noví lidé vhodní také pro kulturní nastavení té které organizace, zjistí s velkými obtížemi. Pokud vůbec. Dalším „zádrhelem“ virtuálního najímání zaměstnanců může být paradoxně dlouhý náborový cyklus. Když se právě v Indii zaměřili na čísla, zjistili, že pouze 28 procent společností obsadilo volné pozice do jednoho měsíce, ale 63 procentům to trvalo mnohem déle, někdy i čtvrt roku. Celosvětově se však uvádí, že 52 procent podniků to zvládlo v prvním měsíci. Navzdory tomu si na dlouhé náborové cykly v Indii stěžovalo jen 29 procent firem.
K největším výzvám teď pro indické společnosti patří najít a přilákat špičkové talenty, dokázat zúžit jejich výběr a prověřit je dobře zprocesovanými virtuálními pohovory. Vzhledem k tomu, že 63 procent tamních podniků plánuje v letošním roce počty přijímaných zaměstnanců navyšovat, budou muset odpovědní manažeři na zvládání práce s virtuálním náborem intenzivně pracovat.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024