Pomohou digitální dvojčata s pandemií?
V lednu 2021 byl spuštěn čtyřletý projekt DIGIPREDICT zaměřený na sledování dopadů onemocnění covid-19 na lidské zdraví. V rámci celoevropského výzkumného programu bude vyvinuto digitální dvojče, které dokáže předvídat vážné komplikace u nakažených osob. Prototyp by měli autoři představit do dvou let.
Hlavním aktérem je jeden z nejmladších technologických institutů na světě, švýcarská technická univerzita EPFL. Její čtyři laboratoře hodlají spolupracovat například s univerzitami v Belgii, Nizozemsku, Německu nebo Švýcarsku. Digitální dvojče pak budou testovat ve dvou univerzitních nemocnicích.
„Souvislost mezi virovou infekcí, reakcí hostitele a rozvojem kardiovaskulárního zánětu je stále špatně pochopena. Je těžké předvídat, zda příznaky pacienta zůstanou mírné, nebo se rychle zhorší a způsobí selhání více orgánů,“ říká Adrian Ionescu, profesor Laboratoře nanoelektronických zařízení EPFL. Pokud by lékaři mohli použít vědeckou metodu k lepšímu pochopení a předpovědi pravděpodobnosti zhoršení stavu pacienta, mohli by efektivněji vyšetřovat pacienty v nemocnicích a poskytovat jim individuální péči.
Digitální dvojče DIGIPREDICT bude pracovat s využitím průlomové technologie v oblasti umělé inteligence, inteligentních náplastí a čipů. Konkrétně se bude skládat z inteligentní náplasti s integrovanou technologií pro sběr řady lékařských údajů, jako jsou hladiny kyslíku v krvi, rychlost dýchání a tělesná teplota. Náplasti budou také obsahovat nanosenzory spojené s programem umělé inteligence, aby bylo možné nepřetržitě sledovat konkrétní biomarkery, které naznačují, že může dojít k bouři cytokinů. Tyto biomarkery, které se nacházejí v intersticiální tekutině pacienta, dávají indikaci trajektorie, po které bude nemoc následovat.
Albert van den Berg, profesor na univerzitě v Twente a další člen týmu říká: „S našimi zařízeními pro sběr dat a algoritmy AI můžeme lékařům poskytnout objektivní, kvantitativní informace pro klinická rozhodnutí s co nejmenší možnou chybou.“ Digitální dvojče bude navrženo tak, aby sledovalo snímky stavu pacientů po minutách a pomohlo lékařům vybrat personalizované léčebné protokoly.
Vědci doufají, že jejich počin přispěje jak k boji proti covid-19, tak přinese revoluci v detekci, monitorování a personalizované léčbě zánětlivých onemocnění obecně.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024