Je to už 9 let, co se Lanner zapojil do výzkumu Liverpool School of Tropical Medicine. Nabídl k dispozici software pro prediktivní simulaci WITNESS k modelování života pacientů s diagnózou TBC v zemích s nízkými a středními příjmy. Ve spolupráci se špičkovými vědci zkoumajícími tuberkulózu a inovativní metody její léčby, byly vytvořeny modely celé řady zemí, jako je například Tanzanie, Etiopie, Jižní Afrika, Brazílie, Nepál a Filipíny.

Prvotní model byl zaměřen na detekci nemoci

Prvotní model vyvinutý pro Tanzanii demonstroval, jak diagnostické technologie využívané odpovídajícím způsobem efektivně dokázaly zvýšit detekci nákazou TBC. Tyto metody dosahovaly výborných výsledků v Etiopii a Jižní Africe, ale na Filipínách očekávané zvýšení detekce TBC reagující na léčbu nepřinesly. Nicméně detekce lékově rezistentní formy tuberkulózy podstatně narostla a obhájila tak implementaci nového nástroje jako takového.

Rozšíření stávajících možností

Filipínský model byl navíc rozšířen o sledování diagnostikovaných pacientů a náklady, které jim vznikaly. Tento model prokázal jeden z klíčových benefitů pro pacienty, kterým bylo snížení nákladů na cestování a díky kvalitní včasné diagnóze také snížení výpadků v příjmech pacientů.

Brzy po vývoji a testování modelů WITNESS bylo rozhodnuto propojit simulační model s modelem přenosu nemoci a zkoumat, jak může být s pomocí technologií tento přenos ovlivněn. V Tanzanii modely ukázaly, že tento dopad je minimální. Většina pacientů stihla nakazit blízkou rodinu a přátele ještě dříve, než byl stanoven optimální způsob léčby.

WITNESS prokázal své kvality

Nezpochybnitelné výsledky a strategie WHO zaměřená na naprosté vymýcení tuberkulózy vedly k zájmu o modely vytvořené v softwaru WITNESS. Cílem je vyvinout strategii pro včasné zachycování případů tuberkulózy, aby pacienti mohli být dříve diagnostikováni a léčeni a snížilo se tak riziko dalšího šíření nemoci. V současnosti jsou podobné modely vyvíjeny pro oblast Filipín a Nepálu.

Posledních 9 let ukázalo, jak WITNESS modely aplikované na medicínskou oblast v rozvojových zemích vedly k opatřením zvyšující míru schopnosti detekce smrtelných nemocí. Dochází tak ke zlepšování podmínek života celé společnosti i samotných pacientů díky nižší nákazovosti i nižším nákladům spojeným s nemocí.