Logistický audit zvyšuje funkcionalitu procesů, a to skokově
Přestože DYNAMIC FUTURE dokážou dynamické simulace připravit na míru každé firmě i bez logistického auditu, vždy ho zákazníkům doporučují. „Přinese nadhled a mnohdy pochopení toho, co vlastně logistika je,“ říká jednatel Jan Šlajer s tím, že DYNAMIC FUTURE používají k těmto auditům prověřenou metodiku stanovenou Komorou logistických auditorů.
Proč v rámci přípravy dynamické simulace radíte využít logistický audit?
Než začneme plánovat a realizovat optimalizaci podnikových procesů, potřebujeme udělat základní analýzu, abychom ty procesy pochopili a zároveň se na společnost podívali z nadhledu. Občas totiž objevíme nějakou oblast, která se simulovaným procesem zdánlivě nesouvisí, ovšem navazuje na něj a může ho ovlivňovat. Když třeba připravujeme návrh expedičního skladu, je vhodné podívat se nejen na procesy v tom skladu, ale i způsob, jakým komunikuje s výrobou, jak funguje propojení s obchodem, jakým stylem se v něm točí palety a podobně. Hlubší a výhodnější než základní analýza je právě logistický audit.
Podle vás někdy ve firmách nechápou, co logistika je. Jak to myslíte?
Stává se, že až provedeme logistický audit, dojde k pochopení, že není dobré dívat se zvlášť na logistiku distribuce, zvlášť na logistiku přípravy, pickování, logistiku aut… Interní logistika se ve firmách často neřeší standardizovaně, není strategie, která by ji uchopila.
Audit k ní firmy nasměruje?
Úplně otevřeně – logistický audit jim vlastně nedodá nic nového. Firmy v pětadevadesáti procentech všechno vědí, akorát my jim informace přineseme strukturovaně. Odpovědní lidé se na podnik podívají z globálu a najednou vidí, na co je potřeba se zaměřit, co je nutné změnit. Díky logistickému auditu vstupují do dynamických simulací lépe připravení.
Když tedy audit odmítnou, nepřemlouváte je?
Samozřejmě, že ne. V takovém případě provedeme analýzu procesů s obecně podobným výsledkem. Ale taky s možností, že neodhalíme všechny souvislosti, případně až během simulací zjistíme, že nám chybí důležité informace, se kterými bychom mohli být v predikcích přesnější. Když jsme v Madetě řešili proces predikce poptávky, zjistili jsme díky logistickému auditu už na začátku, že k efektivnějšímu odvádění výroby je potřeba sbírat data jinak, než to Madeta dělala. Bylo potřeba nastavit automatizovaný proces zpracování informací z výroby, abychom mohli nastavit návazný proces a rozpadnout další kroky. Kdybychom tehdy neudělali logistický audit, zjistíme problém až během implementace simulace. Museli bychom se vrátit zpátky, hledat a popsat jeho příčinu, všechno upravit a až potom bychom se dostali zase k simulaci.
Kolik času na logistický audit potřebujete?
Většinou jde o jeden měsíc. Přijedeme do firmy, nejčastěji na jeden dva dny, zanalyzujeme, co a jak funguje, doptáme se vedení i zaměstnanců na podrobnosti. V některých případech není nutné dělat audit pro celou společnost, stačí se zaměřit na určitou část procesu. Potom chceme po zákazníkovi, aby nám předal data. Provedeme analýzy a ještě jednou do firmy vyrazíme. Další jeden až dva dny doplňujeme informace. Na základě této práce vytvoříme prezentaci s popisem jednotlivých procesů. Společně je validujeme, abychom se se zákazníkem dobře pochopili. V posledním týdnu vytvoříme akční plány, jakým způsobem zvýšit konkurenceschopnost konkrétní společnosti, jak a co zlepšit, aby byly její procesy efektivnější. Výstupem auditu je tedy kromě konstatování současného stavu také návrh kroků, jak ten stav zefektivnit. Někdy stačí, když zjistíme, že se ve firmě počítá v různých odděleních podle různých čísel – plánování, obchodníci a výroba pracují s jinými daty – pak je jasné, že nejde o efektivní práci.
Čemu se v podnicích nejvíc diví, když přijedete prezentovat závěry logistického auditu?
Já si nemyslím, že by docházelo k nějakým velkým překvapením. Obvykle všichni vědí, co kde nefunguje, „jenom“ nerealizují potřebné změny. Je to nějaký zvykový stav. Zajímavé je, jak si společnosti myslí, že mají spoustu dat a velmi sofistikované informační systémy. Na základě jednoduché analýzy lze ale zjistit, že jejich funkce nevyužívají tak, aby procesy zefektivnili. Zato pracují s množstvím podpůrných tabulek v Excelu. Myslím, že je to vždycky chyba společností, které systémy implementovaly. A pak také vedení podniků, že řídí operativu a nekladou důraz na strategické řízení. To je podle mě strašná chyba.
Máte příklad?
Desítky! Ale třeba takové odvádění výroby. Výrobní příkazy se k dělníkům dostávají různým způsobem, buď papírově, nebo elektronicky. Na jejich základě odvedou výrobu, a aby vedení vědělo, že „bylo vyrobeno“, vykazují vyrobené položky zpět. Jednou za směnu, například. Tohle je samozřejmě z mnoha důvodů špatně. Když průběžně nemám informace o tom, co a jak vyrábíme, nemůžu nic řídit. Funguje to tak, že si různí lidé různě často telefonují nebo se překřikují na hale, aby si třeba zajistili manipulaci s právě vyrobenými kusy. Kdo řve víc, k tomu se manipulant dostane. Přitom stačí udělat strašně malou změnu, a funkcionalita se zvýší skokově.
Z jaké metodiky při logistickém auditu DYNAMIC FUTURE vychází?
Jsme členem Komory logistických auditorů, která vytvořila metodu pro komplexní a nezávislou diagnostiku funkčnosti podnikového logistického systému, když budu citovat její web. Velkou výhodou je, že sdružuje několik desítek auditorů s kulatým razítkem, kteří vypracovali obrovskou spoustu auditů. Takže můžeme udělat benchmark podle standardizovaného ukazatele a doložit, jaká je úroveň logistických procesů v konkrétní firmě a konkrétním oboru. Zároveň máme velmi dobrý přehled, jak si firmy v různých odvětvích stojí, a dokážeme navrhnout taková opatření, která zlepšují funkčnost logistického systému a zvyšují konkurenceschopnost firmy. A musím dodat, že Petr Jalůvka, jednatel DYNAMIC FUTURE, se poměrně nedávno stal předsedou Komory logistických auditorů. To je nejen známka toho, že audity děláme poctivě, ale taky závazek dalšího vývoje a zdokonalování auditů tak, aby vyhovovaly současnému turbulentnímu podnikatelskému prostředí.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024