Umělá inteligence, internet věcí a velká data pomáhají průmyslovým podnikům řídit procesy efektivně a čelit tak změnám na trhu. ComputerWeekly.com píše v té souvislosti o společnosti Shell považované za průkopníka technologie digitálních dvojčat.

Kovid jako akcelerátor změn

Koronavirová krize ukázala, jak jsou simulační technologie důležité. Kromě jiného lze s jejich využitím minimalizovat počet zaměstnanců v údržbě, zlepšit bezpečnost a snížit náklady na servis. Shromažďování dat a jejich vkládání do simulací digitálního dvojčete zároveň umožňuje pochopit, jak dobře stroje fungují a jestli je potřeba vyměnit jejich komponenty.

Digitální dvojčata mohou společnostem pomoci rozpoznat selhání zařízení dříve, než zastaví výrobu, což umožňuje provádět opravy včas nebo s nižšími náklady.

„Analytik Gartner předpověděl, že do roku 2023 bude mít jedna třetina středně velkých až velkých společností, které implementují IoT, nasazeno alespoň jedno digitální dvojče spojené s případem použití motivovaným Covid-19. IoT, který se používá v průmyslovém kontextu, umožňuje strojům vybaveným senzory shromažďovat data o jejich stavu a podmínkách prostředí,“ uvádí ComputerWeekly.com.

Kontinuita během krize

Podle generálního ředitele Shell urychlila koronavirová krize digitalizační iniciativy.

„Mezi oblasti, na které se zaměřujeme, patří redukce pracovní síly společnosti zrychlením automatizace a digitalizace. Pokračovali jsme v integraci strojového učení do činností prediktivní údržby naší rafinace a našich hlubinných aktiv s potenciálem jej nyní zavést i do dalších částí portfolia. Implementovali jsme nové digitální funkce, které nám umožňují dále optimalizovat zásoby materiálů v našich rafinériích, a zvyšujeme využívání umělé inteligence k provozu a optimalizaci našich aktiv a také k simulaci návratu do kanceláře. Všechny tyto akce jsou pro nás víc než jen iniciativy, které mají zajistit kontinuitu podnikání během krize. Jsou to vlastně příležitosti k dalšímu budování odolných provozních modelů a optimalizaci nákladů,“ říká Ben van Beurden.

Digitální dvojče například využívá plovoucí produkční skladovací a vykládací plavidlo Shell Bonga Main nacházející se 120 km jihozápadně od delty Nigeru v Nigérii. Má kapacitu 225 000 barelů denně a váží více než 300 000 tun. Model je pravidelně aktualizován o stavy zatížení a kontrolní data, což umožňuje provádět statická posouzení odkudkoli a kdykoli.

Shell v Nigérii plánuje použít model digitálního dvojčete k identifikaci kritických oblastí pro prioritní kontrolu, údržbu a opravy; snížení počtu zaměstnanců na palubě; snížení nutnosti fyzických kontrol v těžko přístupných oblastech, jako jsou nákladní tanky; a zlepšení plánování scénářů pro extrémní jevy počasí.

Podle společnosti umožní nasazení simulační technologie také prodloužení životnosti zařízení tím, že nahradí příliš konzervativní odhady provedené konvenčním simulačním softwarem přesnými odhady, které odrážejí skutečnou zbývající únavovou životnost.