„Jestliže se České republice říkalo montovna Evropy, myslím, že pomalu spějeme ke skladišti Evropy. Skladů přibývá raketovým tempem, e-shopy se snaží zabezpečit expedování zboží v co nejkratším čase, takže ho potřebují rozvážet z míst co nejblíže zákazníkovi,“ shrnuje situaci Jan Šlajer, jednatel DYNAMIC FUTURE.

Ověření procesů skladování a manipulace pro LEGO

Pražský sklad LEGO provozovaný DHL, expeduje produkty do celého světa, přesně 22 zemí. V roce 2005 byl jedním z prvních takové velikosti, pro který DYNAMIC FUTURE připravovali simulační model. V rámci spolupráce šlo o řešení vnitřního uspořádání objektu, jehož velikost byla pevně daná.

„Měli jsme prověřit skladové a manipulační procesy včetně návrhu jejich optimalizace v různých alternativách. Ve skladových procesech byla zahrnuta expedice, přeprava, balení, kompletace, doplňování, přesuny, value added aktivity – dělaly se copacky – přebalování a vstupy. Prověřovali jsme, kolik potřebují pracovníků, ověřovali jejich produktivitu a taky, kolik bude potřeba vozíků v jednotlivých částech skladových procesů,“ popisuje Jan Šlajer.

Ve zkratce lze uvést, že součástí projektu byla simulace generátoru pro picking a balení, položky byly rozděleny do několika skupin podle obrátkovosti a DYNAMIC FUTURE na základě dat získaných od klienta identifikovali rozložení pravděpodobnosti, s jehož pomocí stanovovali, kolik položek je v objednávce a přiřazovali k nim konkrétní pozice.

„Pracovali jsme s nízkozdvižnými vozíky, které jezdily na samotný picking, na balení a štítkování byly ručně vedené, na příjem na rampách a výdej z ramp byly použity elektrické vozíky. Do simulačního modelu jsme vkládali taky například časové informace – jak dlouho trvá, než si pracovníci zkontrolují objednávku, přečtou balicí instrukce a různými způsoby zboží balí. Zajímalo nás nejen, co a jak dlouho trvá, ale taky kolikrát to nastává,“ říká jednatel.

Prověřeno přes 30 variant

Výsledný layout v závěrečné zprávě ukazuje kromě jiného i proces celého pickování a expedice, jaké scénáře byly simulovány, jaká data použita a na které aktivity byla zaměřena pozornost. „Identifikovali jsme úzká místa, kapacitní problémy. Celý model jsme rozdělili na několik dílčích částí  –  celkový sklad, expedice, pickování a balení, přísun – tedy příjezdy zboží do skladu s kontrolou. A až potom simulovali různé varianty možných scénářů. A to ve verzi průměrného příjmu, minimálního a maximálního, kdy jsme se snažili zjistit, co sklad ještě zvládne zpracovat,“ uvádí Jan Šlajer.

Výstupem simulací bylo množství potřebných paletových míst, regálů (včetně typů), pickovacích regálů, manipulačních vozíků pro jednotlivé procesy, pracovníků, vstupních i výstupních ramp včetně přiřazení cílových zemí a položek pro výstupní rampy.

Celkem 6 scénářů zahrnovalo podalternativy A-H, ve kterých se měnily počty různých vozíků a typy a využití. Nato byla navržena změna pickovacího a balicího procesu. V rámci předpokladů pracovala simulace i s vláčky, které podle plánu převážely palety. Výsledkem bylo 30 prověřovaných variant.

„Celý projekt nám zabral asi 4 měsíce, víc času jsme od klienta nedostali. Šlo o skutečně velký a složitý prostor, dnes míváme na podobné akce asi čtvrt roku, navíc dokážeme jít do samozřejmě většího detailu než v roce 2005. Každopádně byly simulace pro LEGO jedním ze zásadních projektů, díky kterým jsme získali jak zkušenosti, tak reference. Od té doby jsme pracovali pro víc než stovku dalších skladů,“ konstatuje Jan Šlajer, jednatel DYNAMIC FUTURE.