Umělá inteligence posouvá digitální dvojčata na vyšší vývojovou úroveň
Podle odhadů analytické společnosti Gartner budou do roku 2022 dvě třetiny všech podniků, které implementovaly Internet věcí, využívat minimálně jedno digitální dvojče ve svém provozu. K upgrade digitálních dvojčat stačí tedy jen onen pověstný malý krůček.
Vývoj 5G sítí
Na letošním hannoverském veletrhu představily společnosti Ericsson a Comau digitální dvojče vybavené 5G konektivitou. Tato demonstrace představovala digitální podobu montážní linky v továrně na automobily. S využitím 5G konektivity sbíralo toto zařízení data ze senzorů monitorujících stroje i procesy. Sledované parametry jako vibrace, teplota a tlak byly zobrazovány na digitální přístrojové desce na běžném tabletu. Tato data jsou využitelná pro identifikaci přerušení provozu a operací, které mohly potenciálně zpomalovat celý výrobní proces.
Díky 5G konektivitě bylo možné shromažďovat data stabilně, kontinuálně a ve velkých objemech v reálném čase, což je nezbytnou podmínkou pro provoz automatizovaných systémů. Minimální míra zpoždění umožňuje zobrazovat data jako vizuální výstupy a datová analytika může predikovat chyby a selhání nebo identifikovat díly, které by měly být opraveny či opraveny.
Představení umělé inteligence
Umělá inteligence přidává digitálním dvojčatům opakovatelnost. Například společnost NVIDIA vyvinula ve spolupráci s Bosch systém prediktivní údržby pro bojlery využívané v domácnostech. Tento systém poslal majiteli bojleru zprávu, pokud klesl tlak nebo stoupla teplota mimo stanovený limit. Pro obsáhnutí stovek modelů bojlerů z portfolia společnosti bylo vytvořeno mini digitální dvojče, které využívalo stejný algoritmus a stejnou neuronovou síť, čímž se mohlo samo učit. Tímto způsobem mohlo být digitální dvojče replikováno v celém rozsahu nabídky typů bojlerů.
Jak uvádí Andrew Cresci, Industrial Business Development Manager společnosti NVIDIA: „Krása digitálních dvojčat spočívá v tom, že pokud už přemýšlíte o jednom typu zařízení, je relativně snadné je následně přeučit, adaptovat a nově využít. Můžete využít umělou inteligenci, opakovaně je využívat a dosahovat tak mnohem vyšší produktivity.“ Umělá inteligence sleduje data a identifikuje anomálie. Neustále se tak zdokonaluje v učení a identifikaci chyb. Systémový specialita jednotlivé chyby vyhodnotí a popíše, díky čemuž mohou být následně využita v další fázi učení.
„Podle mého názoru patří právě schopnost opakovat a rychle se naučit zorientovat v novém prostředí z nejvýznamnějším benefitům umělé inteligence.“ uzavírá Andrew Cresci.
Jak ukázala demonstrace digitální podoby montážní linky na hannoverském veletrhu, s využitím konektivity dosahovala data dodaná senzory mnohem vyšší míry relevance. Informace mohou být shromažďovány nejen pro vyhodnocování nestandardních situací. Ale také pro pochopení, proč k odchylce od stanoveného kurzu dochází.
Související články
Čvc 11, 2024
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Aplikace pro WMS? Vysoká efektivita, rychlé aktualizace, maximální variabilnost
Čvn 7, 2024
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Setkání uživatelů nástroje PREWIT
Čvn 7, 2024