NVIDIA, americký výrobce čipů, přichází se zprávou, že vyvíjí digitální dvojče Země. Má lidstvu pomoci v boji proti změnám klimatu. Firma chce s využitím řady svých produktů simulovat dopady lidské činnosti na planetu a zmírnit tak následky nevyhnutelného. Není však první, kdo s takovou vizí přichází. A objevují se také názory, že by Země potřebovala méně okázalých gest a více drobných akcí.

Americký superpočítač Earth 2

Na GPU Technology Conference, která se konala v listopadu loňského roku, přišel generální ředitel NVIDIA s informací, že pracují na digitálním dvojčeti Země. Bude jím nový superpočítač E2 (Earth 2). Má modelovat klima planety tak, aby přesně reflektoval lokální dopady jeho změn až na 30 let dopředu. Jensen Huang zároveň informoval o partnerství NVIDIA a Massachusetts Institute of Technology s cílem poskytnout všem klimatickým vědcům prostor ke sdílení dat a zdrojů.

První konkrétní kroky v oblasti ochrany životního prostředí už firma podnikla uzavřením dalšího partnerství, tentokrát s AI centrem společnosti Lockheed Martin. Společná iniciativa pracující s pokročilou umělou inteligencí a strojovým učením zvyšuje přesnost předpovědi lesních požárů.

Jak píše server verdict.co.uk, má NVIDIA, coby etablovaný specialista na simulace s rozsáhlými schopnostmi IA, dobré předpoklady digitální dvojče planety skutečně vytvořit. Množství dat a proměnných, se kterými ale bude pracovat, je nepředstavitelně velké. Podle generálního ředitele k tomu účelu vyvinuli NVIDIA Modulus. Používá modely principiální fyziky a data z pozorování, aby naučil umělou inteligenci předpovídat klima v super reálném čase. Modulus bude průběžně upravovat, kalibrovat a vylepšovat předpovědi pomocí pozorovaných dat, což mu umožní generovat předpovědi znovu a znovu. Ředitel doufá, že reálné výstupy bude moci prezentovat za „pár let“.

Evropský projekt Destination Earth

Za zmínku ale stojí i evropský projekt se stejným posláním. S myšlenkou digitálního dvojčete Země přišel dokonce o půl roku dříve než NVIDIA. Loni na jaře představilo Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí svůj projekt DestinE (Destination Earth). Má oproti NVIDIA několik výhod, je totiž partnerem Evropské kosmické agentury (ESA) a Evropské organizace pro využívání meteorologických satelitů (EUMETSAT). Oba subjekty mají rozsáhlé zkušenosti s předpovědí počasí a také přístup k datům pozorování Země, což jsou dva podstatné zdroje dat při vývoji digitálního dvojčete. Nemají však funkce softwaru a umělé inteligence, o kterých NVIDIA tvrdí, že jsou pro projekt zásadní.

… nebo méně velkoleposti a rychlejší efekt

Jiný způsob, jak bojovat proti klimatickým změnám, prosazuje třeba technologická firma Simul8 se sídlem v Glasgow. Frances Sneddon mluví o tom, že boj s krizí nemusí být tak velkolepý, aby byl účinný. Žádný všelék očividně neexistuje, ale každý vlastník firmy může provést změny vedoucí k vyšší udržitelnosti. Pokud jde o ochranu klimatu, hraje zásadní roli uhlíková stopa. CTO společnosti Simul8 tvrdí, že v inteligentním výpočtu uhlíkové stopy každého procesu firmy by zvýšilo její konkurenceschopnost i efektivitu a pozitivně se promítlo do klimatických poměrů Země.

Například místo toho, aby distribuční a logistická centra svou produkci uhlíku jen pasivně zaznamenávala, jak to činí teď, mohla by k identifikaci příležitostí ke zlepšení (třeba zavedení efektivnějších vozidel nebo změny jejich tras) používat simulační modely. Získala by tak schopnost předvídat komplikace způsobené hustým provozem, nepříznivým počasím a podobně, a měla příležitost provoz upravit tak, vozidla co nejméně stála „na volnoběh“ a tedy produkovala vysoké emise uhlíku.

Podle Frances Sneddon už nyní některé společnosti využívají simulace a prediktivní AI k tomu, aby zahrnuly uhlíkovou stopu do nákladů, což jim umožňuje maximalizovat zisky a nezanedbávat odpovědnost k životnímu prostředí. Právě v simulacích dodavatelského řetězce, které umožní definovat a porovnávat nejen trasy dodávek, dodací lhůty nebo vytíženost vozidel, ale také jejich uhlíkovou stopu, vidí F. Sneddon efektivní, rychlý a méně „velikášský“ způsob boje s klimatickými změnami.